Junnulisenssi?

Ehdotukset ja toiveet

Valvojat: Johnny Boyh, Tube, Matti Jokela, Markku Ryytty, Tommi Lamminaho

Vastaa Viestiin
Tommi Lamminaho
Viestit: 3898
Liittynyt: 20:04 27.10.2004
Paikkakunta: Kirkkonummi
Viesti:

Re: Junnulisenssi?

Viesti Kirjoittaja Tommi Lamminaho »

Burninr0k kirjoitti:Sellaista tässä kovasti ihmettelin kun liitto ilmoitti että junnulisenssillä saa pelata 1.1.-91 ja sen jälkeen syntyneet mutta sitten hämeenlinnan junnu rg:ssä ikäraja meni 1.1.-92 ja sen jälkeen?

Eli kumpi antaa nyt väärää informaatiota?!

Saako siis -91 syntyneet pelata junnukisoja vaiko ei? :x
Ei saa pelata Hämeenlinnassa mutta saavat kuitenkin vielä pelata kauden junnulisenssillä. Ei väärää infoa siis missään.
Tommi Lamminaho
Hallituksen jäsen SBiL, EPBF
Avatar
Johnny Boyh
Viestit: 3027
Liittynyt: 01:28 12.11.2004
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Re: Junnulisenssi?

Viesti Kirjoittaja Johnny Boyh »

Korjaan tässä hieman Tommin kommenttia, eli kyllä 1991 syntyneet saavat pelata junnu RG-kilpailuja vielä syyskaudella.
Tässä on ikäluokitukset kaudelle 2009-2010, joissa on hieman rakenteellista muutosta edellisiin vuosiin:

Kilpailuissa on käytössä seuraavat ikäluokitukset vuoden 2009 RG-kilpailuissa:
Sarja:
Nuorten P16 (T16) 1.1.1993 ja myöhemmin syntyneet
Nuorten P18 (T18) 1.1.1991 ja myöhemmin syntyneet
Nuorten M21 (N21) 1.1.1988 ja myöhemmin syntyneet
Seniorit M40 (N40) 31.12.1969 ja aikaisemmin syntyneet
Seniorit M50 (N50) 31.12.1959 ja aikaisemmin syntyneet


Kilpailuissa on käytössä seuraavat ikäluokitukset vuoden 2010 RG- ja SM-kilpailuissa:
Sarja:
Nuorten P16 (T16) 1.1.1994 ja myöhemmin syntyneet
Nuorten P18 (T18) 1.1.1992 ja myöhemmin syntyneet
Nuorten M21 (N21) 1.1.1989 ja myöhemmin syntyneet
Seniorit M40 (N40) 31.12.1970 ja aikaisemmin syntyneet
Seniorit M50 (N50) 31.12.1960 ja aikaisemmin syntyneet
Seniorit M60 (N60) 31.12.1950 ja aikaisemmin syntyneet


Olen pahoillani mikäli Hämeenlinnan ensimmäisessä RG-kilpailuissa oli jostain syystä ikärajaepäselvyyksiä. Asiasta mainittiin kyllä SBIL:n kesäkuun lehdessä, mutta kilpailuohjekirja ei valitettavasti ehtinyt ulos ennen junnukisan alkua. Kaudelle 2009-2010 tuli siis junioreille puoli vuotta lisäaikaa pelata näiden ikärajamuutosten takia.
Joni Ahola / Espoon Biljardikerho
SBIL puheenjohtaja
Avatar
9Ball
Viestit: 1632
Liittynyt: 06:52 19.02.2005

Re: Junnulisenssi?

Viesti Kirjoittaja 9Ball »

Johnny Boyh kirjoitti:Korjaan tässä hieman Tommin kommenttia, eli kyllä 1991 syntyneet saavat pelata junnu RG-kilpailuja vielä syyskaudella.
Jos ikäluokkien edustuskelpoisuus jatkossa menee kalenterivuosittain, niin eikö silloin olisi järkevää että kilpailukausikin olisi se kalenterivuosi ja esim sm-kisat painottuisivat kevään sijaan syksyyn?
Tommi Lamminaho
Viestit: 3898
Liittynyt: 20:04 27.10.2004
Paikkakunta: Kirkkonummi
Viesti:

Re: Junnulisenssi?

Viesti Kirjoittaja Tommi Lamminaho »

9Ball kirjoitti:
Johnny Boyh kirjoitti:Korjaan tässä hieman Tommin kommenttia, eli kyllä 1991 syntyneet saavat pelata junnu RG-kilpailuja vielä syyskaudella.
Jos ikäluokkien edustuskelpoisuus jatkossa menee kalenterivuosittain, niin eikö silloin olisi järkevää että kilpailukausikin olisi se kalenterivuosi ja esim sm-kisat painottuisivat kevään sijaan syksyyn?
Aina se edustuskelpoisuus on kalenterivuosittain mennyt ja tulee menemään. Mun mielestä sitä kautta ei tarvitse yhden lyhyen syksyn takia muuttaa, varsinkin kun se lähinnä koskee ainoastaan viimeistä junnuvuotta pelaavia. Heihin eivät valinnatkaan enää siis tule vaikuttamaan.

SM-kisat ja kauden päättyminen sijoittuvat junnujen osalta hyvinkin mainiosti kevääseen koska EM-kisat ovat tavallaan kauden huipentuma kesän lopuksi.
Tommi Lamminaho
Hallituksen jäsen SBiL, EPBF
Avatar
Johnny Boyh
Viestit: 3027
Liittynyt: 01:28 12.11.2004
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Re: Junnulisenssi?

Viesti Kirjoittaja Johnny Boyh »

9Ball: Jos ikäluokkien edustuskelpoisuus jatkossa menee kalenterivuosittain, niin eikö silloin olisi järkevää että kilpailukausikin olisi se kalenterivuosi ja esim sm-kisat painottuisivat kevään sijaan syksyyn?
Onhan tuossa pointinsa ja loogisuutensa, että kilpailukausi olisi kalenterivuosi, mutta SBIL:n kausirungon muuttaminen nykyisestä formaatista vaatisi hyvää suunnittelua ja monen mahdollisen tulevan ongelman ratkaisemista jotka eivät tällä hetkellä tule mieleen, vaikka kuinka miettisi päänsä puhki. Ei se poissuljettua ole toki tulevaisuudessa, mutta tällä hetkellä se "ei ole alla" tai sen hyöty ei ole niin suuri suhteessa vaivaan.
Tommi: Aina se edustuskelpoisuus on kalenterivuosittain mennyt ja tulee menemään. Mun mielestä sitä kautta ei tarvitse yhden lyhyen syksyn takia muuttaa, varsinkin kun se lähinnä koskee ainoastaan viimeistä junnuvuotta pelaavia. Heihin eivät valinnatkaan enää siis tule vaikuttamaan.
Juu tämä ikärajamuutos syksyn RG-kisojen suhteen oli vain jatkoajan antaminen junioreille, kun ei heitä viime kaudella kisoissa liikaa käynyt. Eli jatkossa jokainen juniori voi pelata puoli vuotta aikaisempaa pidempää juniori RG-kisoja (eli vielä syksyn RG-kisat vaikka olisikin jo ns. yli-ikäinen). Edustusasiat ovat sitten oma lukunsa niin kuin Tommi jo kertoikin...
Tommi: SM-kisat ja kauden päättyminen sijoittuvat junnujen osalta hyvinkin mainiosti kevääseen koska EM-kisat ovat tavallaan kauden huipentuma kesän lopuksi.
Yhdyn tähän. Junnu EM-kilpailut vaativat vain hieman enemmän kurinalaisempaa harjoittelua, koska edellinen kilpailukausi on päättynyt 2kk aikaisemmin ja on ns. kesätauko. Tässä on joka tapauksessa myös hyvä mittari nähdä ketkä oikeasti ovat motivoituneita lähtemään EM-kilpailuihin ja kurinalaisesti harjoittelemaan niitä varten.

SM-kisat ja kauden päättyminen on itse asiassa nyt rakentunut vuosien työnä mielestäni hyvin keväälle ja tuovat melko juhlalliset tunnelmat aina kauden päätöshetkillä ja lisäksi Suomen mestarit ovat kaikki tuoreessa muistissa. Omasta mielestäni tämä on ollut hyvä tapa, mutta toki sekin on antanut paljon aihetta miettimään, että voisiko silti olla mukavampi, että SM-kilpailuja yms. olisi ripoteltu pitkin kilpailukautta... en tiedä, ehkä, ehkä ei... Tässä nyt on varmaan useita eri mielipiteitä, mutta tällä hetkellä meillä on käsittääkseni aika toimiva runko kilpailukaudella jota viilaamalla aina paremmaksi silloin tällöin siitä saadaan entistäkin tehokkaampi ja parempi.
Joni Ahola / Espoon Biljardikerho
SBIL puheenjohtaja
Vastaa Viestiin