A.Saari

Kaisabiljardiin liittyvä keskustelu (säännöt, välineet, kilpailutoiminta yms.)

Valvojat: Johnny Boyh, Tube, Matti Jokela, Markku Ryytty, Tommi Lamminaho

Vastaa Viestiin
Avatar
buddy
Viestit: 5283
Liittynyt: 12:58 04.11.2004
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja buddy »

Meikäläinenkin pelannu kerran Antin kanssa "tosissaan" amerikanka-matsin kun Ritzissä järkättiin venäläisten vieraiden kunniaksi kisat. Taisi olla tän vuosituhannen puolella, ei tainnut mies kauheasti nähdäkään niitä palloja, mutta silti teki 12" pyrispöydällä amerikanka-matsissa muistaakseni 6 tai 7 pallon sarjan, runttaili pöydän mittaisia pitkiä palloja säkkiin kuin tyhjää vain. Siinä buddyä vietiin kuin pässiä narussa vaikka erän tai kaksi taisin saadakin...
Mikko Jäntti
Henry Grahn
Viestit: 380
Liittynyt: 17:27 27.10.2004

Viesti Kirjoittaja Henry Grahn »

hwest kirjoitti:Löytyiskö keneltäkään mitään tarinoita/''kalajuttuja'' kyseisestä herrasta?? Luulis että ''kaikkien aikojen parhaaksi monissa piireissä tituleeratusta pelaajasta'' sellasia löytyis.. 8) 8) 8)
Kts. kirjasta BYSTRÖMISTÄ IMMOSEEN sivut 45-47. Kirjan voi ostaa liiton toimistosta.
Matti Vanha(la)
Viestit: 71
Liittynyt: 13:14 08.04.2005

Viesti Kirjoittaja Matti Vanha(la) »

Olisi yksi legendaarinen tarina 70-luvun (tai 60-luvun lopun) Kotkasta. Tarinan pohja pitäisi olla totta, mutta koska legenda on toisen (jopa kolmannen tai neljännen) käden tietoa, eivät yksityiskohdat ole välttämättä ihan oikein.

Mutta näin se meni:
Kotkassa oli (ja on edelleenkin, muttei pöytää) Karoliina -niminen ravintola, jossa oli yksi kaisapöytä. Kolmemetrinen ja hiukan löysähkö, siispä Antille mitä parhain pelipöytä. Herra pääsi toteuttamaan huippuosaamistaan aivan täydellisesti.
Niin, pöytä oli siihen aikaan useimmiten paikallisen Kauppaseuran jäsenten käytössä, ja sinä iltana paikalla oli myöskin porukan "kingi", ihan hyvä pelimies. Tämän vanhemman polven herran muistan hyvin oman urani alkupuolelta, mutten saa nyt nimeä mieleeni. No joka tapauksessa paikalliset herrat pelasivat normaalia tapaansa noudattaen, voittaja säilyi kentällä, ja pelillä oli panoksensa. Haastaja aloitti erän.

No, tulipa saluunaan A. Saari, silloin kaikille tuntematon herra, joka sitten kysäisi josko hänkin voisi haastaa. Siitä kingi toteamaan, että ilman muuta, lieni mielessä helppo raha?
Antin vuoro tuli ja nappasi seinältä köön ja poksautti Kaisan kulmaan. Siitä kingin kaveri tuoliltaan ylös ja totesi, jotta minä voin nostaa pallon, koska itse kingi oli juuri keppiään huoltamassa.
Legenda kertoo, että kingi oli putsannut kepinvartta, ja edestakainen liike oli siitä hidastunut sitä mukaa kun pallo toinen toisensa jälkeen suhahti pussin pohjalle.

Antille aloituspartti ja kingi oli niska punaisena laittanut (hyvin) putsatun keppinsä kaappiin ja siirtynyt baarin puolelle.

Sen pituinen se,
Matti
Henry Grahn
Viestit: 380
Liittynyt: 17:27 27.10.2004

Viesti Kirjoittaja Henry Grahn »

Antti tyytyi viitentoista, on Rapi kertonut minulle. Tämäkin juttu löytyy kirjasta BYSTRÖMISTÄ IMMOSEEN sivulla 71.
Henry Grahn
Viestit: 380
Liittynyt: 17:27 27.10.2004

Viesti Kirjoittaja Henry Grahn »

Antti oli myös huumorimiehiä. Kun hän joutui sairaalaan umpisuolenleikkausta varten, lääkäri kysyi häneltä:
- "Onko Teidät leikattu aikaisemmin?"
- "Monta kertaa", Antti vastasi.
- "Vai niin. Mitä Teiltä on leikattu?", uteli lääkäri.
- "Hiukset!", oli Antin vastaus.
Mika
Viestit: 508
Liittynyt: 14:42 04.11.2004
Paikkakunta: Kuusamo

Viesti Kirjoittaja Mika »

:lol: :lol: :lol:
Vastaa Viestiin