Kaisa Antti Saari eliittikilpailussa uusi formaatti 3.-4.12.

Kaisabiljardiin liittyvä keskustelu (säännöt, välineet, kilpailutoiminta yms.)

Valvojat: Johnny Boyh, Tube, Matti Jokela, Markku Ryytty, Tommi Lamminaho

Vastaa Viestiin
Avatar
Johnny Boyh
Viestit: 3027
Liittynyt: 01:28 12.11.2004
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Kaisa Antti Saari eliittikilpailussa uusi formaatti 3.-4.12.

Viesti Kirjoittaja Johnny Boyh »

Hyvinkäällä pelataan kaisan Antti Saari eliittikilpailu 3.-4.12.2011. Osallistumisoikeus tulee olemaan rankingin 24 parhaalla pelaajalla (RG6 Kultakellokilpailun jälkeen) ja lisäksi mukaan tullaan kutsumaan 16 kaisalegendaa/superruiskua/tähteä ja valinnat kutsutuista tulevat tekemään kaisajaosto.

Kilpailun formaattiin tullaan tekemään muutos jolla mahdollisesti saadaan lisää mielenkiintoa:
40 pelaajaa jaetaan kahdeksaan viiden hengen lohkoon. 24 rankingin parasta pelaajaa jaetaan näihin kahdeksaan lohkoon ja lisäksi mukaan kutsutaan 16 pelaajaa jotka täyttävät lohkot täysinäisiksi viiden hengen lohkoiksi.

Lohkoissa kaikki pelaavat kaikkia vastaan eli jokaiselle pelaajalle tulee vähintään neljä ottelua. Lohkopelit pelataan kaikki lauantaina 3.12.2011 ja jokaisesta lohkosta kaksi parasta selviytyy jatkoon 16-cupiin.

16-cup pelataan sunnuntaina 4.12.2011 ja kaikki pelit pelataan paras kolmesta loppuun asti. Osallistumismaksu tulee olemaan 50e ja kaikki osallistumismaksut menee palkintoihin.

Kilpailut pelataan muuten normaaleilla kaisasäännöillä ja tunnin rankkariajalla, mutta sääntökokeiluna kilpailuissa tullaan sallimaan restin käyttö mitä normaalisti kaisassa ei saa käyttää.

Lisätietoja tapahtumasta tarjoaa Joni Ahola ja kilpailun johtaja Markku Simojoki.
Joni Ahola / Espoon Biljardikerho
SBIL puheenjohtaja
idän ihme
Viestit: 338
Liittynyt: 18:42 09.07.2009

Re: Kaisa Antti Saari eliittikilpailussa uusi formaatti 3.-4.12.

Viesti Kirjoittaja idän ihme »

Mikä helvatan resti.....voivoi!!!!!
Jyrki Ruuskanen ,SaiBi
idän ihme
Viestit: 338
Liittynyt: 18:42 09.07.2009

Re: Kaisa Antti Saari eliittikilpailussa uusi formaatti 3.-4.12.

Viesti Kirjoittaja idän ihme »

...kohta siellä kaisapöydällä on se kulmio...eikäku kolmio ???? se sellanen minne ne pallot laitetaan....
Jyrki Ruuskanen ,SaiBi
tebsteri
Viestit: 385
Liittynyt: 09:44 10.09.2009

Re: Kaisa Antti Saari eliittikilpailussa uusi formaatti 3.-4.12.

Viesti Kirjoittaja tebsteri »

Ottakaa sääntökokeiluna vielä pois TÖRKEÄT TALKKARIT/Talkkarit kokonaan pois ja käyttäkään edes pyriksen 45 asteen leikkuuta kohdepalloon nähden ja jos vieläkin `talonmies todetaan,niin pallot asetetaan sillein,ettei seuraava lyöjä koe vääryyttä törkeän talkkarin/talkkarista yleensä-eli pallot asetetaan samoille paikoille kuin ennen talkkarin lyöntiä :oops:
Sitte voisitte kokeilla vetää kisat ilman pöydän vieressä olevaa tuomaria-vaan kiistatilanteessa/ennen kilpailun jyryn jäsen paikalle-ja ratkotte sitte tilanteen :shock:
Hitsivie minkälaisia uudistuksia meinaatte kokeilla... oikeen hyvältä kuulostaa ja ehkä tulevaisuudessa `lentokentilläkin kaisakoneet uskaltaa(laskeutua,hih..12 jalkasil) pelaa,ku viulut/restit on sallittuja.........Toivottavasti moni kokeilu päättyy aina sääntöihin asti ja toivottavasti munkii ehdotuksia ees harkitaan.......Kummiskin huomasin esmes Kaisan MM-Kisoissa tuomaroineena,kuinka rentoituneena ja vapautuneena jengi pelas,.......ku ei tarvinnu miettii,et jos häviää pelin,ni JOUTUU TUOMARIX SEURAAVAAN PELIIN :twisted:
Tsemppiä kaikille Kaisa/Pyrispelaajille tällekaudelle toivottaa tuomari nro 13. eli maako/B&W B..ch Kotkast ja tervetuloa pyris rg ykköseen viikon pääst ja kaisa rg neloseen kuukauden pääst
Päätän lähetykseni tähän :mrgreen:
Avatar
Johnny Boyh
Viestit: 3027
Liittynyt: 01:28 12.11.2004
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Re: Kaisa Antti Saari eliittikilpailussa uusi formaatti 3.-4.12.

Viesti Kirjoittaja Johnny Boyh »

tebsteri, toi talkkarihomma on ollut mielessä jo usemman vuoden juurikin suurinpiirtein noin (yoi 45 asteen juttu) kun sen kerrot. Ei vain ole kaisajaosto saanut tehtyä asiaan muutosta, kun ei vielä ole päästy testaamaan, että olisiko tuo talkkarisäännön muutos parempi tällä 45 asteen säännöksellä kuin mitä nykyinen talkkaripykälä on. Nykyinen ei ole tuottanut ongelmaa ja on ollut tuomarille helppoa, mutta muutaman kiusallisen ja todella typerältä näyttävän purkulyönnin kylläkin aina silloin tällöin mikä pistää miettimään, että olikohan tuo lyönti nyt biljardia...

Loistava idea tebsteri, kiitos muistutuksesta, itse olen unohtanut että tämä voisi olla hyvä kokeiluidea myös tälle. Täytyy miettiä tätä kokeilupykälää myös eli suunnitellaan lisää. Tuomarijuttu on myös aina yksi keskusteluaihe ja tätä joutuu fundeeraa aina niin monesta eri suunnasta.
Joni Ahola / Espoon Biljardikerho
SBIL puheenjohtaja
tebsteri
Viestit: 385
Liittynyt: 09:44 10.09.2009

Re: Kaisa Antti Saari eliittikilpailussa uusi formaatti 3.-4.12.

Viesti Kirjoittaja tebsteri »

Juu,se on kauheaa tuomaroida peliä,jossa monia vuosia kaisaa pelannut `tuuppari,tai kuka vaan sääntöjä tietävä tekee tahallaan tollassii lyöntei,mis lyöntipallo on nopeemmin kaverin asettamassa/muutoin saletissa säkityspaikassa kuin kohdepallo ja sit viel hyötyy siitä! Ekoja kertoja poolia tai jotain muuta biljardia pelaavan ymmärrän lyövän tollasia yhtäkovaa tai jopa kovempia `kohdepalloja,mutta kokeneidenkin pelaaajien .... en ymmärrä sitä..ja se on vielä säännöisssä sallittua :shock:
Jackson on niin taitava lyömään noita extreamia lyöntei+ jokunen muukin-et et kiva jos sais jonkinlaisen `reiluuden noihin sääntöihin-Itse tykkäisin,jos tollaset alle kaksi senttiset lyönnit tai alle,missä on tarkoitus Kaisassa tahallaan rikkoa kaverin asetus/muuten saatu `saletti paikka-tulisi Tuomarin toimesta asettaa mahdollisimman lähelle sitä tilannetta missä oltiin ja ´työntölyönnissä/talkkarissa saatu etu näinollen mitätöitäisiin ja vääryyden kokenut pelaaja saisi jatkaa siitä tilanteesta :oops:
Jos se 45 asteen kokeilu ei Kaisassa toimi,niin joku toimivampi Kaisaan sitte kiitos!
Kiitän vielä veljekset Ahola & Ahola näistä hyvistä mielipiteistä ja keskustelu......toivonmukaan jatkuu + kokeilut myös
tv.Teidän se ja se & B & W ja tuomari 13 ja muut tittelit päälle :lol:
Vastaa Viestiin