The Dynamic Pyramid (Nevskaja) MM-kilpailut Siperiassa

Kansainväliset tapahtumat ja uutiset

Valvojat: Johnny Boyh, Tube, Matti Jokela, Markku Ryytty, Tommi Lamminaho

Vastaa Viestiin
Avatar
Johnny Boyh
Viestit: 3027
Liittynyt: 01:28 12.11.2004
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

The Dynamic Pyramid (Nevskaja) MM-kilpailut Siperiassa

Viesti Kirjoittaja Johnny Boyh »

The Dynamic Pyramidin MM-kilpailut alkavat huomenna keskiviikkona 14.11. Venäjän Siperiassa Khanty-Mansiyksissa ja mukana Suomesta on tämän hetken RG-listamme kaksi parasta pelaajaa; Juho "Nyksy" Nykänen ja Jesse Hämäläinen. Kisoissa on mukana kaikenkaikkiaan 88 miestä ja naisten turnauksessa 25.

1. kierroksella Juho Nykänen saa vastaansa todella kovan pelimiehen, Ukrainan Eugene Palamarin (Alexanderin velipoika) joten Kaisa-Karhujen ykköspyramidisti ja kaikki Suomen kolme ensimmäistä RG-kilpailua tällä kaudella voittanut Nyksy joutuu heti alkuun todelliseen tulikasteeseen.

Jesse Hämäläinen saa puolestaan w.o:n ensimmäiseltä kierrokselta ja vastustajaksi tulee toisella kierroksella joko nuori 18-vuotias Valko-Venäjän Eugene Saltovskiy tai Venäjän yksi kova luu, Oleg Erkulov.

Turnauksen tulosseurantaa ja striimejä on helposti nähtävillä osoitteesta:
http://www.duplet.com.ua/?R=news&id=1890


Kuva
Kilpa-areena (kuva: http://www.duplet.com.ua)

---------kuulumisia MM-matkaajilta------------
Päivä 1 (Matka korpeen) maanantai 12.11.2012
- Rinkat pakattuna ja ruumaan lastattuna, Juho Nykänen ja Jesse Hämäläinen lähtivät matkaan Helsinki-Vantaan lentokentältä kello 9:25 ja määränpäänä Moskova joka toimii välietappina pitkällä matkalla. Moskovasta on vielä tuhansien kilometrien lento itään Siperiaan. Hauskana jännitteenä reissulaisillamme ei ole vielä paluulippua lainkaan vaan se tulee kuulemma myöhemmin...
- Sateiseen Moskovaan pelaajamme saapuivat iltapäivällä ja jatkoivat matkaa ensin junalla, sitten metrolla, ja vielä autollakin - suuntana toinen lentokenttä Venäjän sisämaan lentoja varten. Matkaseuraa Suomen pojat saivat moninkertaisesta MM-voittajasta Yuri Paschinskysta joka toimi uuden Audi Q5:n kanssaan kuskina. Lento Siperian Khanty-Mansiyskiin lähti yötä vasten ja saapui määränpäähänsä MM-pelikaupunkiin tiistaina aamuyön tunteina. Samalla lennolla saapui valtaosa turnauksen muistakin pelaajista.

Päivä 2 (Siperia opettaa) tiistai 13.11.2012

- Paikallista aikaa 5:00 aamuyön tunteina saapui Nevskajan MM-pelaajien kone Khanty-Mansiyskiin. 18 astetta pakkasta ja Siperia näytti juuri semmoiselta kuin sen pitääkin. Kirjautuminen uuteen hotelliin ja taso vähintään ok. Aamupala oli kylläkin Suomen pojillemme liian kallis ja ala-arvoinen, että omilla eväillä alkoi Suomen poikiemme aamu uudessa paikassa. Aamupäivän pelaajamme huilailivat hotellilla ja keräsivät voimia, illalla suuntasivat sitten rekisteröitymään kilpailuihin ja treenaamaan. Huomenna keskiviikkona alkaa tiukat taistot

Muuta: Khanty-Mansiysk, 80000 ihmisen pikkukylä Siperiassa. Samassa kaupungissa järjestetään samaan aikaan mm. naisten shakin MM-kilpailu.
Joni Ahola / Espoon Biljardikerho
SBIL puheenjohtaja
Avatar
Johnny Boyh
Viestit: 3027
Liittynyt: 01:28 12.11.2004
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Re: The Dynamic Pyramid (Nevskaja) MM-kilpailut Siperiassa

Viesti Kirjoittaja Johnny Boyh »

Juho on hävinnyt avausottelunsa 1-4. Vastus E. Palamar oli melko paha avaus, mutta nyt sitten vaan vauhtia loserpuolelta. Tosin jos yhtään luin kaaviota oikein niin Jessen pelin hävinnyt osapuoli lentää kaaviossa juuri Juhoa vastaan. Jesselle tsemppiä peliinsä että harjaa omansa alta pois niin Juho voi sitten laittaa sen kassalle eikä suomen poikien tarvi näin aikaisin kohdata toisiaan.
Joni Ahola / Espoon Biljardikerho
SBIL puheenjohtaja
Avatar
Johnny Boyh
Viestit: 3027
Liittynyt: 01:28 12.11.2004
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Re: The Dynamic Pyramid (Nevskaja) MM-kilpailut Siperiassa

Viesti Kirjoittaja Johnny Boyh »

Jesse hävisi myös oman ottelunsa 1-4 ja nyt Suomen pojat pelaavat vastakkain.
Ottelu on parhaillaan käynnissä ja näyttäisi kaiketi tulevansa ihan streamista myös:
http://www.duplet.com.ua/?R=news&id=1890
Joni Ahola / Espoon Biljardikerho
SBIL puheenjohtaja
Avatar
Johnny Boyh
Viestit: 3027
Liittynyt: 01:28 12.11.2004
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Re: The Dynamic Pyramid (Nevskaja) MM-kilpailut Siperiassa

Viesti Kirjoittaja Johnny Boyh »

Juho voitti Jessen 4-2 todella tiukassa ottelussa.
Ottelun voi katsoa netistä: http://bambuser.com/v/3145927
Joni Ahola / Espoon Biljardikerho
SBIL puheenjohtaja
Avatar
Johnny Boyh
Viestit: 3027
Liittynyt: 01:28 12.11.2004
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Re: The Dynamic Pyramid (Nevskaja) MM-kilpailut Siperiassa

Viesti Kirjoittaja Johnny Boyh »

The Dynamic Pyramidin MM-kilpailut alkoivat tänään Venäjän Siperiassa Khanty-Mansiyksissa ja mukana Suomesta kaksi pelaajaamme; Juho Nykänen ja Jesse Hämäläinen. Juho hävisi avausottelunsa 1-4 kovalle vastustajalle Ukrainan Eugene Palamarille. Sama kohtalo oli Jessellä sillä hän kärsi myös 1-4 tappion Valko-Venäjän Eugene Saltovskiylle. Loser puolella suomalaiset joutuivatkin sitten kohtaamaan toisensa 88 osallistujan joukosta ja näistä paremmaksi lopulta selvitti tiensä jatkoon Juho Nykänen erin 4-2. Hämäläisen turnaus päättyi sijalle 65. ja Nykänen puolestaan jatkaa huomenna paikallista aikaa kello 11:30 ottelujaan ja vastaan asettuu Ukrainan Alexander Bedevka.

Juhon ja Jessen vastakkaisottelun pystyy katsomaan netistä osoitteesta:
http://bambuser.com/v/3145927

Päivä 3 (Suomalaisten avausväännöt) keskiviikko 14.11.2012
- Ensimmäisenä tulessa oli suomalaisista Juho Nykänen joka sai vastaansa erittäin iskukykyisen Eugene Palamarin, tuon kuuluisan Ukrainan Alexander Palamarin velipoika. Eugene on aina kova luu itsekkin, vaikkakin lajipäällikkömme mukaan ei pelannut niin hyvin, kuin on tottunut Palamareilta näkemään. Kaksi ensimmäistä erää Nyksyllä oli paikkansa viedä kumpi tahansa, mutta Palamar vei ne molemmat 8-5. Kolmannessa erässä Palamar oli ylivoimainen joten Juho päätti ottaa tauon. Se auttoikin ja Juho iski peliin mukaan vieden erän nimiinsä 8-4. Viidennessä erässä peli meni paljon seiftailuksi ja Juho saikin pienen otteen ja pääsi koittamaan hyvästä paikasta, mutta ei saanut erää itselleen ja Palamar kuittasi erän ja koko pelin itselleen lukemin 4-1. Pöydät tuntui vaikeahkolta ja Nyksykään ei ollut ihan mieleisessään iskussa joten parannettavaa jäi seuraaviin peleihin.
- Jesse Hämäläisellä oli hyvä fiilis ennen otteluaan. Vastustajaa sai hieman odotella, koska Jessellä oli ensimmäiseltä kierrokselta w.o. Vastaan asettuikin sitten Valko-Venäjän 18-vuotias Eugene Saltovskiy joka oli kukistanut ensimmäisen kierroksen ottelussaan Venäjän Oleg Erkulovin 4-2. Lämpimänä miehenä Saltovskiy oli Jesselle melko pitelemätön ja myös hän joutui taipumaan ensimmäisessä ottelussaan lukemin 1-4.
- Kaavioarpa oli sitten Suomalaisille erikoinen sillä 88 pelaajan joukosta he joutuivat pelaamaan toisen ottelunsa vastakkain. Ja koska molemmilla oli piikit alla, joutui toinen lopettamaan MM-kilpailun ensimmäisen päivän jälkeen. Ottelua pääsi seuraamaan ihan livenä streamin välityksellä ja tiukka ottelu siitä sitten tulikin. Hämäläinen aloitti suomi maaottelun tehokkaammin ja hallitsi kahta ensimmäistä erää selkeästi. Molempiin eriin Nykänen nousi takaa pienillä sarjoillaan, mutta vain kaventaen, sillä Hämäläinen vei erät lukemin 8-6 ja 8-6. Tämän jälkeen ote siirtyi Nykäselle ja hän tasoittikin erät voittaen kaksi seuraavaa lukemin 4-8 ja 4-8. Tiukka ottelu jatkui aina loppuun asti, mutta Nykäsellä pysyi hienoinen hallinta ja hän vei kaksi viimeistä erää lukemin 5-8 ja 5-8 ja näin ollen voitti koko ottelun 2-4.

Pitkä päivä takana Suomalaisillamme ja Juho Nykänen jatkaa turnauksessa mukana veitsi kurkulla. Vastaansa Juho saa huomenna torstaina 15.11. paikallista aikaa n. kello 11:30 Ukrainan Alexander Bedevkan. Aamutuimaan siis kello 7:30 Suomen aikaa voi peliä alkaa seurailemaan Dupletin sivuilta http://www.duplet.com.ua/?R=news&id=1890 mistä löytyy myös turnauksen tulosseurantaa ja striimilähetyksiä.

Muuta: Huhut kertovat, että Venäjän Yuri Paschinsky olisi lyönyt hieman vetoa Jessen puolesta Suomalaisten vastakkaistaiston osalta. Jos näin oli, niin sinne meni...
Joni Ahola / Espoon Biljardikerho
SBIL puheenjohtaja
Avatar
Johnny Boyh
Viestit: 3027
Liittynyt: 01:28 12.11.2004
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Re: The Dynamic Pyramid (Nevskaja) MM-kilpailut Siperiassa

Viesti Kirjoittaja Johnny Boyh »

Juho hävisi valitettavasti aamulla sen pelinsä Ukrainan Bedenkolle 1-4.
Parhaillaan menossa vielä 32-cupin pelit tänään.
Huomenna aamulla alkaa sitten 16-cup.
Joni Ahola / Espoon Biljardikerho
SBIL puheenjohtaja
Avatar
Johnny Boyh
Viestit: 3027
Liittynyt: 01:28 12.11.2004
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Re: The Dynamic Pyramid (Nevskaja) MM-kilpailut Siperiassa

Viesti Kirjoittaja Johnny Boyh »

Khanty-Mansiykissa järjestettävissä Nevskajan MM-kilpailuissa Suomen Juho Nykänen kohtasi tänään Ukrainan Alexander Bedevkan. Noin puolentoista tunnin taistelu oli Nykäseltä Ukrainalaista vastaan, mutta ei pystynyt tätä kukistamaan vaan joutui poistumaan ottelusta hävinneenä lukemin 1-4. Juho Nykäsen sijoitus oli kilpailussa lopulta 49-64.

Turnauksessa jatkaa huomenna torstaina 16 parasta:
L. Shvyryaev RUS - K. Esiddinov KGZ
P. Daniel RUS - A. Tchepikov RUS
D. Belozerov UKR - S. Mehovov RUS
W. Perkun UKR - B. Koryagin UKR
S. Aces RUS - N. Livada RUS
J. Tarnovetsky UKR - A. Pivchenko UKR
E. Saltovskiy BLR - S. Radionov UKR
A. Palamar UKR - A. Frejze RUS


Päivä 4 (kokemusta rikkaampana) torstai 15.11.2012
- Aamulla saatiin raportti Jessen eilisistä peleistä ja hänen mietteistään:
Jesse Hämäläisen 1.ottelu jossa vastassa oli nuori valkovenäläinen (Saltovskiy), joka painoi kaikki pallot alusta loppuun asti säkkiin nopealla rytmillä. Ei ehtinyt Jesse MM-debyyttiään pelata kuin 10 minuuttia ja tilanne oli taululla jo 0-3 (0-8, 4-8,0-8). Tässä vaiheessa Jesse teki niukan kavennuksen palloin 8-7. Viimeiseen erään Jesse hyvin alkuun tekemällä Saltovskiyn tyhjästä avauksesta neljän pallon sarjan, mutta viides (luikka) jäi aivan huulille, eikä vain mennyt. Sen jälkeen Ukrainalainen nousi tasoihin ja ohi ja Jesse pelasi ne lyöntivuorot mitä pystyi todella hyvin, mutta tasoero oli vain liian kova. Saltovskiy onkin selvittänyt tiensä voittaneiden puolelta 16-cupiin ainoana Valko-Venäläisenä pelaajana joka enää kisoissa on mukana.
- Jessen toinen ottelu oli siis Juho Nykästä vastaan ja tässä Jessen suorat kommentit ottelun kulusta hänen näkökulmastaan: "Juhoa vastaan pääsin heti alusta asti rentoon lyöntiin ja kaksi ensimmäistä erää mulle 8-5. Sitten olikin mielenkiintoinen erä, johon multa pari virhettä. Ensimmäinen hiukan kyseenalainen, kun kohdepallo yli keskilinjan mutta "osumakohta" keskilinjan toisella puolella. Seiftasin tästä pallosta oman päätyvalliin. Käytännössä osuma tapahtui ennenkuin lyöntipallo ylitti keskilinjan. Tästä ei juho kuitenkaan rokottanut kuin virhepallon verran. Tämän jälkeen hieno restiluikka multa ja käsipallosta hyppy yli pöydältä . Juholta kavennus ja meikäpoika tupakalle. Tauonjälkeen tiukkoja eriä jotka juho viimeisteli nimiinsä ja voitti ottelun 2-4. Harmi että jouduttiin Juhon kanssa kisaamaan jatkosta tässä vaiheessa. Taso turnauksesssa kova ja omalta osalta pelin opiskelu jatkuu katsomon puolella. Ensi kerralla kokemusta rikkaampana ja tällöin varmasti tasoero kaventunut"

Suomalaisten lopulliset sijoitukset:
Juho Nykänen 49.-64.
Jesse Hämäläinen 65.-88.

Seuraa viikonloppuna maailman parasta pyramidia: http://www.duplet.com.ua/?R=news&id=1890
Joni Ahola / Espoon Biljardikerho
SBIL puheenjohtaja
Avatar
Johnny Boyh
Viestit: 3027
Liittynyt: 01:28 12.11.2004
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Re: The Dynamic Pyramid (Nevskaja) MM-kilpailut Siperiassa

Viesti Kirjoittaja Johnny Boyh »

Tarnovetsky on pelannut itsensä finaaliin 5-0 voitolla Saltovskiysta (nuori 18v. valko-venäläinen joka kukisti mm. Jessen kisojen alussa) ja tämä sai pronssille. Toisessa semifinaalissa pelaa parhaillaan Suomen MM-kisat 2006 voittanut Venäjän Pavel Mekhovov ja hänen maanmiehensä Danielov. Naisten finaalissa pelaa tuttuun tapaan Venäjän Diana Mironova joka ei ole kisoissa hävinnyt vielä neljässä ottelussaan kuin yhden erän. Vastaansa hän saa Venäjän Olga Milovanovan.

Juhon raportti tänä aamuna koskien eilistä peliään ja tapahtumiaan:
"pelit ohi. ukrainan poika pelas hyvin nut niin pelasin minäkin. hän
teki peliin kolme kasin sarjaa aina siis kun jäi paikka. 1-1
tilanteessa olin palloissa viis-muna perässä ja nousin seitsemän viis
johtoon pitkän safety battlen jälkeen. tein virheen ja kaveri kuttas
erän ja meni pelissäin menojaan. nyt jännitämme pelejä katsomossa ja kannustamme
valkovenäjän junnua joka voitti mm. palamarin ja joka voitti siis
jessen. illalla meidät viedään katsomaan lätkää . t juho"
Joni Ahola / Espoon Biljardikerho
SBIL puheenjohtaja
Avatar
Johnny Boyh
Viestit: 3027
Liittynyt: 01:28 12.11.2004
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Re: The Dynamic Pyramid (Nevskaja) MM-kilpailut Siperiassa

Viesti Kirjoittaja Johnny Boyh »

Oli ollut Siperiassa huikeat finaalit:
Tarnajevsky voitti kontraerässä Mehohovin 6-5 ja naisten finaalissa Mironova oli ehkä yllättäen hävinnyt finaalin Milovanovalle 4-5.
Joni Ahola / Espoon Biljardikerho
SBIL puheenjohtaja
Vastaa Viestiin