Nyt kun "tonni" tässä itselläkin viesteissä täynnä, niin ajattelin että olisko aika kirjoittaa edes yksi, hieman pohdiskelevampi, järkevämpi viesti

Eli aiheena tosiaan KIKKI, tuo "mystinen epäpuhdas kontakti" kahden pallon välillä, jonka seurauksena pallojen luonnollinen suunta ja/tai nopeus muuttuu hyppäämisen tai suunnanvaihdoksen myötä. Tai näinhän se aina on totuttu kuittaamaan jokapaikassa, epäpuhdas kontakti.
En ainakaan itse ole sitä kuullut sen enempää seliteltyä missään. Tai no ainoastaan pallojen likaisuuteen siitä vedotaan, mikä tottakai onkin yksi varmasti oleellinen asia tähän "kikkiin". Mutta aina se ei silläkään voi kuittaantua, sillä kyllä niitä kikkejä nähdään myös puhtailla, juuri puhdistuksesta tulleissa palloissakin. Tämän seikan panin merkille juuri itse, kun aloimme pesemään snookerpalloja puhdistuskoneella, niin kikkejä tuli todella paljon. Johtuiko se sitten koneen käyttämästä pesuaineesta, vai uudesta verasta irronneella nukalla, hmm...
Eli varmasti monet tekijät vaikuttavat tähän ilmiöön, juurikin välineiden puhtaus, kenties kierteet, lyönnin nopeus; monestihan eurosportilta snookeria katsellessamme nämä kikit tulevat hiljaisissa lyönneissä, vaikkakaan sekään ei mikään "sääntö" ole.
Mutta seuraavaan koostan muutaman esimerkin mitä täälläpäin on pohdiskeltu:
1.) Välineiden puhtaus
Tällä tosiaan mielestäni sivuutetaan kikin kohtalo 99% tapahtuneesta, ja edelleen sanonkin että varmasti siinä syytä asiaan onkin. Yksinkertaisesti pallojen luonnolliset pinnat eivät kohtaa osuessaan toisiinsa, jonka seurauksena osuma ei ole puhdas ja luonnollinen liikerata muuttuu. Eli palloissa pyörii mukana sormista tarttunutta rasvaa, irtonukkaa, kiksipölyä tai muuta sellaista. KICK!
2.) Sähköisyys
Tätä teoriaa itsekään en ollut ajatellut tarkemmin, keskustelu heräsi tuossa taannoin. Mutta erittäin huomioon otettava aiheuttaja myös tämä. Tämä syy voisi tulla kysykseen ehkä parhaiten juuri pallojen kiiltäessä parhaimmillaan, kenties jollain kiillotus aineella korostuu vielä. Eli pallon pyöriessä, sen pinta "varaa itseensä" sähköisyyttä, joka sitten pallojen osuessa toisiinsa purkaantuu juurikin kikkinä. KICK!
3.) Muita teorioita
Mitä? Miten vaikuttaa juuri lyönnin nopeus, tuleeko kikki helpommin hitaissa lyönneissä? Vai käänteisesti ajateltuna, eikö sen merkitys vaan näy yhtä selvästi kun lyönnissä on voimaa enemmän, jolloin force kumoaa tätä "suunnan muutosta".
Onko puolestaan kierteillä minkälainen rooli tapahtumaan? Monesti näemme, vaikka nyt sieltä eurosportilta, että rauhallisissa lyönneissä joissa on hieman ylänastaa, tulee se aivan törkeä kikki ja kivi pomppaa ilmaan ja pysähtyy kuin seinään. Vai onko kyse edelleen vain "optiikasta", tämä ilmiö nähdään ja ennen kaikkea sen vaikutus näkyy näissä lyönneissä helpommin.
---
Tähän aiheeseen olisi nyt sitten mielenkiintoista kuulla lisää eri teorioita, ja kommentointia, tietenkin mielipiteitä edellämainituista, mikä on täysin selvää, mikä vaikuttaa skeptiseltä?
Katsotaan, saadaanko aiheesta minkälaista keskustelua!
-steak-