Nuorisotalojen 8-pallo SM 14.4.2007 Tampereella

Ilmoitusluontoiset asiat (kutsut, kilpailuaikataulut, tulokset, yms)

Valvojat: Johnny Boyh, Tube, Matti Jokela, Markku Ryytty, Tommi Lamminaho

Vastaa Viestiin
Markku Ryytty
Viestit: 626
Liittynyt: 12:25 27.10.2004

Nuorisotalojen 8-pallo SM 14.4.2007 Tampereella

Viesti Kirjoittaja Markku Ryytty »

NUORISOTALOJEN
BILJARDIN 8-PALLO
SUOMEN MESTARUUSKILPAILUT

Järjestetään lauantaina 14.4.2007 alkaen klo. 12.00
Tampereella biljardisali Pool Gardenissa,
Sammonkatu 44, 33540 TAMPERE

Pelimuotona 8-pallo

Joukkueessa 3 pelaajaa (+2 vaihtopelaajaa =max 5)

Kilpailuun voivat osallistua 1.1.1990 ja myöhemmin syntyneet

Kilpailuun eivät voi osallistua kaudella 2006-2007 SBiL:n rankingkilpailuihin osallistuneet pelaajat

Osallistumismaksu 10 € / joukkue maksetaan Suomen Biljardiliiton tilille: NORDEA 216918-26297

Joukkueiden maksimimäärä kilpailussa yhteensä 20 joukkuetta

HUOMIO!

Myös tytöille oma sarja, tyttöjoukkueita otetaan mukaan max 8 kpl

Ilmoittautumiset ja maksut 2.4.2007 mennessä ja lisätietoja:

Suomen Biljardiliitto ry
Radiokatu 20
00240 HELSINKI
puh / fax (09) 3481 2575
email markku.ryytty@sbil.slu.fi
www.suomenbiljardiliitto.fi
terveisin SBiL
Nokianvirta
Viestit: 311
Liittynyt: 23:31 21.02.2005
Paikkakunta: Nokia

Viesti Kirjoittaja Nokianvirta »

Moro Tatu_t!

Siin on se pointti et pelaajien PITÄÄ OLLA ALLE 18v. Siinä on myös sellainen pointti et 18v. täyttäneet ei pääse "leikkiin" aikuista ja lotraan esim. alkoholin kans. Eli pois suljetaan mahdollisia väärinkäytöksiä.

Lisäksi on vielä sellainenkin pointti et johonkin raja on aina vedettävä ja tähän turnaukseen on nyt vedetty tällainen raja. Hiffaatkos?

Näin niinku alustavasti ja liitosta valaiskoon tarkemmin.

PS. Kaudella 2006-2007 pelannut lisenssipelaaja ei saa osallistua on muuten ihan jees, mutta laajentaisin sen käsittävän ainakin kaksi kautta eli tässä tapauksessa kausia 2005-2007.


Toivottavasti tämä valaisee edes vähän. :?
Biljardi, pelinä ehkä maailman 8:s ihme?
Markku Ryytty
Viestit: 626
Liittynyt: 12:25 27.10.2004

Viesti Kirjoittaja Markku Ryytty »

Nuorisotalo SM kilpailuissa oli jopa vielä alhaisempi ikäraja joitakin vuosia sitten. Ajatuksena oli silloin, että kilpailuun osallistuvat pelaajat olisivat selkeästi nuoria, eli siinä 12-14 vuotiaita ja jotka olisivat ikäänkuin oikeassa iässä lajin harrastuksen aloittamisen suhteen. Siihen aikaan kuitenkin näin nuoria pelaajia oli vähän ja ikärajaa hieman nostettiin. Tämän jälkeen on menty samalla ikärajalla aina vuosittain eteenpäin ja tämä ikäraja on ollut toimiva.

Nykyään osallistujista valtaosa on siinä 15 vuoden molemmin puolin. Ikäraja tuntuu olevan varsin oikea, sillä pelaajia on ollut todella mukavasti eikä iän tuomaa suurta eroa taitotasoissakaan ole hirveästi ilmennyt. Luonnollisesti osa pelaajista on harrastanut lajia enemmän ja toiset vähemmän. Ja onneksi itse kilpailussa kuitenkin taitoerot tasoittuvat joukkuekilpailu -elementin ansiosta.

Tällä hetkellä kevään kilpailuun on jo ilmoittautunut 15 poika/sekajoukkuetta ja 6 tyttöjoukkuetta. Vielä mahtuu muutama joukkue mukaan. Ilmoittautumisesta tarkemmin ensimmäisessä viestissäni.

Terveisin
SBiL
Markku Ryytty
terveisin SBiL
Vastaa Viestiin