Rg 8 Hyvinkää Kaisa 09.02.2008 - 10.02?

Kaisabiljardiin liittyvä keskustelu (säännöt, välineet, kilpailutoiminta yms.)

Valvojat: Johnny Boyh, Tube, Matti Jokela, Markku Ryytty, Tommi Lamminaho

Vastaa Viestiin
Avatar
Johnny Boyh
Viestit: 3027
Liittynyt: 01:28 12.11.2004
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Johnny Boyh »

Sääli että Hyvinkään RG peruuntui, mutta ei voi mitään.
RG8:n tilalle ei ole tulossa mitään muuta kilpailua, joten kauden 2007-08 RG-kausi on nyt 11 osakilpailun kokoinen.

Kilpailukalenteria kun itse asiassa katsoo, niin tammikuun lopussa on Kaisan Pari- ja Joukkue SM-kilpailut Lappeenrannassa ja heti sitä seuraavana viikonloppuna helmikuun ensimmäisenä on Kemissä järjestettävä RG7 Legenda-turnaus, joten tähän Hyvinkään turnauksen tilalle ei ole aikataulullisestikkaan mitään järkeä väkisin yrittää saada mitään muuta kilpailua.

Tuo Legenda on muuten perinteisesti RKK:n (Rovaniemen Kunnallisklubi) järjestämä turnaus, mutta pelataan nyt poikkeuksellisesti Kemissä KemBk:n salilla RKK:n järjestämänä. Syynä tähän on, että KemBk:n tiloissa on huomattavasti enemmän pöytäkapasiteettia käytössä ja tälle kaudelle pöydätkin kuulemma viritetään vimpan päälle kuntoon. Asiallista!
Toivottavasti meistä etelän(kin) variksista on lähdössä pelaajia legendaariseen Legendaan pelailemaan. Allekirjoittanut lähtee ainakin hakemaan kokemusta (ja pisteitä/pistettä) lapin rajoilta ;)
Joni Ahola / Espoon Biljardikerho
SBIL puheenjohtaja
Avatar
Johnny Boyh
Viestit: 3027
Liittynyt: 01:28 12.11.2004
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Johnny Boyh »

Kokkola on ilmoittautunut vaihtoehtopaikaksi Hyvinkään kisojen tuuraajaksi (kokemusta on peruutuskisoista)

Johnny säälittele ja seuraavassa lauseessa ei oo mitään järkeä aikataulullisesti väkisin yrittää ????

Voimme ihan vapaaehtoisesi 'paikata' onhan meillä ennenkin (vuosia) ollu keväisin kisat joita ei nyt ole (otettiin pois jostain syystä).
Jos ne Hyvinkään kisat on kalenterissa ollu onko ne sinne 'väkisin' laitettu?
Kiitos Kokkola ainaisesta vapaaehtoisuudesta! Se on oikeasti todella loistavaa, että teillä löytyy aina tarjota kilpailunvetoa peruutuspaikoille(kkin). Kokemusta teillä todellakin löytyy ja tämä apu on aina todella tervetullutta.

Minulla ei ole mitään sitä vastaan, jos kyseiset RG8:t pelataan jossain muualla. Alkuperäinen kilpailukalenteri vuodelle 2007-2008 rakennettiin kymmenen Kaisa RG:n mukaan, mutta sitten siihen lisättiin vielä kaksi RG-kilpailua (toinen oli Hyvinkää) jotka tekivät kevään kalenteriosuudesta hieman ennakoitua tiiviimmän.

Siksi tarkoitin, että tuohon RG8:n päälle ei ole mikään pakko laittaa mitään kilpailua, koska meillä on tuossa tammi-/helmikuun vaihteessa jo muutenkin melkoinen määrä kaisakarkeloita peräviikonloppuisin, joten siinä mielessä kevään kohdalla kilpailukalenteria on hieman "väkisin" täytetty, jos niin halutaan sanoa. (7 keväällä ja 5 syksyllä). Ensi kaudelle koitetaan saada tätä parannettua...

Ja kauden 2007-2008 Kaisa RG-kisojen yksi pointti on ollut, että kullakin järjestävällä seuralla olisi maksimissaan yksi RG-kilpailu järjestettävänä. Joten jos esim. Kotkan Kaisakarhut (tai muu "uusi") haluaa järjestää RG8:t niin soisin sen mieluummin ensin heille. KoKan talviturnausta ei tiputettu kalenterista pois minkään "quality"-syyn takia, vaan ainoastaan sen takia, että Kokkolalla oli jo merkattu RG-kilpailut syksylle.
Joni Ahola / Espoon Biljardikerho
SBIL puheenjohtaja
Avatar
Johnny Boyh
Viestit: 3027
Liittynyt: 01:28 12.11.2004
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Johnny Boyh »

Kaisan lajipäällikkö tekee päätökset yhdessä kaisan lajijaoston kanssa.

Näin kaisanjaoston jäsenenä toivoisin, että mikäli joku seura haluaa järjestää RG8:n kyseisenä ajankohtana niin olisi loistavaa, jos he ottaisivat yhteyttä joko esim. SBIL:n toiminnanjohtajaan tai Kaisan lajipäällikköön, niin asia etenisi virallisia polkuja pitkin.

Kaisakauden 2007-2008 yksi kilpailukalenterin tarkoituksena on ollut, että kullakin jäsenseuralla olisi vain yksi RG kilpailu kauden aikana. Tästä yritetään pitää kiinni myös jatkossa, ellei erikseen päätetä muuta jonkun hyvän syyn takia.
Joni Ahola / Espoon Biljardikerho
SBIL puheenjohtaja
Vastaa Viestiin