Mites jatketaan?

Poolbiljardiin liittyvä keskustelu (säännöt, välineet, kilpailutoiminta yms.)

Valvojat: Johnny Boyh, Tube, Matti Jokela, Markku Ryytty, Tommi Lamminaho

Vastaa Viestiin
Tommi Lamminaho
Viestit: 3898
Liittynyt: 20:04 27.10.2004
Paikkakunta: Kirkkonummi
Viesti:

Re: Mites jatketaan?

Viesti Kirjoittaja Tommi Lamminaho »

jerapuro kirjoitti:9-palloa pelataan ja kaveri on juuri säkittämässä ysiä kun viereisellä pöydällä toinen jamppa painaa aloitukseen melkoisen pommin.

Noh, aloituksesta kivi kaaressa lattialle ja siitä pompulla viereisen pöydän kiveen ja vielä ysiin...

Uutta pakkaa vai palloja asettelemaan uudelleen paikoilleen?

Tottahan toki tämä breikkaaja tarjoaa oluet viereisen pöydän pelureille :lol: mutta mites sääntöjen mukaan mennään :?:
Kaiken ulkopuolisen häirinnän jälkeen pallot tulee asettaa mahdollisuuksien mukaan paikoilleen. Eiköhän tuossa tilanteessa onnistu hyvin.
Tommi Lamminaho
Hallituksen jäsen SBiL, EPBF
Avatar
buddy
Viestit: 5283
Liittynyt: 12:58 04.11.2004
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja buddy »

Ja heti tuli mieleen kauhuskenaario. Pelataan 14.1, multa puuttuu 2, kaverilta 1 piste. Yksi irtopallo on, mutta siltä ei pääse hajottamaan, muuten pallot yhdessä epämääräisessä kasassa, mutta olenpa jo katsonut, että aivan saletti kyyti löytyy pakasta. No tässä tilanteessa sitten se viereisen pöydän vauhtihirmu lennättää kiven ilmojen halki ja täräyttää sillä streittipakamme päreiksi. Sitten alamme siirrellä palloja takaisin nippuun, vastustaja tuskin antaa lyödä avonaiseen pakkaan tässä vaiheessa, ja ilmeisesti turha enää tässä vaiheessa alkaa selitellä, että "oli siellä saletti kyyti, varmasti oli !!" :roll:
Mikko Jäntti
Vastaa Viestiin